Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
21:00:34

Nyhetsstudio

SisteMest lest
18:35 - NTB

Vikingtidsmuseet får 135 millioner til rehabilitering – ba om 200 millioner

Vikingtidsmuseet på Bygdøy får 135 millioner kroner til rehabilitering i revidert nasjonalbudsjett. Tidligere har direktøren av museet bedt om 200 millioner.

– Nå er byggeprosjektet i gang, så det ville ha ført til store meromkostninger om rehabiliteringen ble utsatt og måtte gjøres på et annet tidspunkt enn nå, sier finansminister Jens Stoltenberg (Ap) til avisa Uniform.

Tidligere har direktør Aud Tønnessen ved Kulturhistorisk museum sagt at det er nødvendig med 200 millioner kroner ekstra til rehabiliteringen av Vikingtidsmuseet.

Uten disse pengene må museet stenges rett etter åpning, ifølge Tønnessen.

– Jeg så at det er bevilget penger til rehabilitering av eksisterende bygg, og det er Statsbygg som står for rehabiliteringen. Utover det har jeg ikke noe å tilføye akkurat nå, sier Tønnessen til avisa.

Også i revidert nasjonalbudsjett står det at om ikke museet hadde fått mer penger til bygging, måtte det stenge.

Åpningen av det nye Vikingtidsmuseet er utsatt flere ganger. Nå ser det ut som museet skal åpne en gang i november 2027.

I 2022 kuttet regjeringen funksjoner i prosjektet tilsvarende 250 millioner kroner. Disse skulle finansieres med eksterne midler, men det har vist seg å bli omtrent tre ganger så dyrt.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS