Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
00:25:58

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 20:44 - NTB

USA vil ikke forlenge unntak fra sanksjoner mot russisk olje

USAs finansminister Scott Bessent sa onsdag at Washington ikke planlegger å forlenge et midlertidig unntak som tillot salg av russisk olje allerede til sjøs.

USAs finansminister Scott Bessent sa onsdag at Washington ikke planlegger å forlenge det midlertidige unntaket fra sanksjoner som tillot salg av russisk olje som allerede var til sjøs.

– Vi kommer ikke til å fornye den generelle lisensen på russisk olje, sa han på en pressekonferanse onsdag

Bessent sa tirsdag de heller ikke ville fornye en lignende lettelse av sanksjonene på iransk olje. Begge tiltakene var ment å dempe presset på oljeprisene som en følge av den amerikansk-israelske krigen mot Iran.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ba i forrige uke om at sanksjonene på russisk olje måtte gjeninnføres så snart et våpenhvile var inngått i Midtøsten.

Det er anslått at Russland har tjent minst 40 milliarder kroner ekstra på sin eksport av olje og gass på som følge av krigen Midtøsten og stengingen av Hormuzstredet.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS