09:30 - NTB

Ukraina-krigen blåste liv i norsk gassfelt – nå pumper det gass til Europa

Etter å ha ligget brakk i nesten 50 år er Eirin-feltet i Nordsjøen i full produksjon og eksporterer nå gass til Europa, opplyser Equinor.

Feltet ble oppdaget i 1978, men ble lagt bort som ulønnsomt. Etter Russlands fullskalainvasjon i Ukraina i 2022 ble funnet revurdert, og beslutningen om å få feltet i produksjon ble tatt på rekordraske 4,5 måneder.

– Partnerskapet så en mulighet til å bidra til Europas energisikkerhet i en krevende tid. Vi la en ambisiøs plan for en rask, kostnadseffektiv og sikker utbygging, som nå er realisert, sier Linda Kåda Høiland, direktør for senfasefelt i Equinor, i en pressemelding tirsdag.

Eksporten skjer via Gina Krog- og Sleipner A-plattformene, og utbyggingen vil forlenge Gina Krogs levetid fra 2029 til 2036.

De forventede utvinnbare ressursene er om lag 27,6 millioner fat oljeekvivalenter, hovedsakelig gass. Den totale investeringen i prosjektet er estimert til 4,5 milliarder kroner.

– Fra etablering av prosjektet til oppstart av produksjonen har vi kun brukt tre år, sier Høiland.

Partnere i lisensen er Equinor (operatør, 58,7 prosent) og ORLEN Upstream Norway (41,3 prosent). CO2-utslippene er lave – rundt 3 kg per produserte fat – etter at Gina Krog ble elektrifisert i 2023, ifølge Equinor.