Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
00:54:43

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 17:07 - NTB

Ukraina avviser melding om at gruveby er under russisk kontroll

Få timer etter at Russland hevdet at de har tatt full kontroll over gruvebyen Siversk i Donetsk øst i Ukraina, avviser Ukraina meldingen.

– I retning Slavjansk kontrolleres byen Siversk fortsatt av Ukrainas væpnede styrker, skriver det ukrainske militæret på Facebook torsdag kveld.

– Fiender forsøker å infiltrere Siversk i små grupper idet de drar fordel av ugunstige værforhold, men de fleste av disse enhetene blir ødelagt når de nærmer seg, heter det videre.

Siversk hadde før krigen en befolkning på 11.000 mennesker. Byen ligger ved frontlinjen i Donetsk fylke og har vært under vedvarende russiske angrep siden invasjonen i Ukraina i februar 2022. Kampene i byen har økt i intensitet de siste ukene.

Samtidig melder ukrainske dronestyrker at de har truffet to kjemiske anlegg i de russiske regionene Novgorod og Smolensk. Ifølge lederen for dronestyrkene, Robert Brovdi, produserte anleggene komponenter til eksplosiver som brukes i krigføringen mot Ukraina.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS