Statsråd mistenker at for mange får tilrettelegging
Utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) er bekymret over økningen i søknader om tilrettelagt eksamen. Hun lurer på om det er blitt for lett å få innvilget slike søknader.
De siste fem årene har antall studenter som søker om tilrettelegging på eksamen, økt med rundt 150 prosent ved Universitetet i Oslo og Oslo Met. Også ved andre universiteter er det en markant økning, skrev Khrono tidligere denne uken.
At de fleste får innvilget søknadene, betyr at antallet som faktisk får tilrettelegging også øker.
– Jeg lurer på om det er blitt for mange som søker og om det er for lett å få innvilget slike søknader. Det er flere problemer knyttet til dette, sier Aasland til Khrono.
Hun peker på at studentene etter hvert skal ut i arbeidslivet.
— Det gjøres veldig mye bra for å tilrettelegge, men realiteten er at arbeidslivet ikke alltid kan tilpasse alle utfordringer fullt ut. Der vil det også bli stilt krav, de skal levere på frister, møte opp og samarbeide med andre. Dette må utdanningene forberede studentene på.
Hun sier utdanningsinstitusjonene må være tydelige på hva som skal til for å ha behov for tilrettelegging, slik at de tar vare på en viktig ordning og ikke uthuler den.