Senatet godkjente 901 milliarder dollar til forsvar i USA – lover støtte til Europa
Det amerikanske senatet har godkjent et lovforslag som gir 901 milliarder dollar til forsvar. Forslaget inkluderer 800 millioner dollar til Ukraina.
Ifølge Reuters ble forslaget godkjent med 77 mot 20 stemmer og hadde sterk støtte i begge partier.
I forslaget ligger føringer til Trumps regjering. Blant annet kreves det at USA opprettholder samme militære tilstedeværelse i Europa som nå. Det kreves også at USA opprettholder rollen som Natos øverste militære leder i Europa, som i dag innehas av general Alexus Grynkewich.
Det ligger også 800 millioner dollar til Ukraina i forslaget, fordelt på 400 millioner kroner per år i to år. Det ligger også penger til et sikkerhetsinitiativ for Baltikum, med 175 millioner dollar i støtte til Latvia, Litauen og Estlands forsvar.
Krever video
I forslaget ligger det også et krav om at Hegseth gir amerikanske folkevalgte video av angrepene mot angivelige narkosmuglerbåter i internasjonalt farvann nær Venezuela.
Under en av de første operasjonene overlevde flere personer første angrepsbølge, men ble drept da USA angrep båten igjen.
Det andre angrepet er blitt kalt en mulig krigsforbrytelse. Hegseth har hele tiden sagt at han ikke ga ordre om en andre angrepsbølge, og sier det var admiral Frank Bradley som sto bak.
Den amerikanske forsvarsministeren får heller ingen midler til å endre navn på sitt departement fra forsvarsdepartement til krigsdepartement.
Rekordbudsjett
Nå sendes forslaget, som har både støtte og motstand i begge partier, til godkjenning hos USAs president Donald Trump.
Det hvite hus har tidligere signalisert at forslaget er i tråd med presidentens nasjonale sikkerhetsprioriteringer.
Pengesummen tilsvarer rekordhøye 9193 milliarder kroner, og gir blant annet en lønnsøkning på 3,8 prosent for amerikanske soldater.