Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
17:39:22

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13:35 - NTB

Innsatsgruppe skal granske sikkerheten for turister på norske vinterveier

På et hastemøte om trafikksikkerhet for turister på vinterføre ble det fredag opprettet en ny innsatsgruppe. Målet er konkrete tiltak om kort tid.

Statens vegvesen hadde innkalt til hastemøtet på Tromsø lufthavn etter ulykken tirsdag, der to kvinner omkom i en front mot front-kollisjon i Tjeldsund i Troms.

En turist fra Indonesia kjørte den andre bilen og er siktet for uaktsomt drap og brudd på vegtrafikkloven.

Direktør Bjørn Laksforsmo i Statens vegvesen sier at selv om turisme har mange fordeler, så legger det press på etablert infrastruktur, organisert kollektivtransport, kontrollaktivitet og beredskap.

– Alt dette påvirker trafikksikkerheten. Vi oppretter nå en innsatsgruppe, der Statens vegvesen tar ansvar for å være sekretariat. Målet er å ha konkrete forslag til statsråden, som har innkalt til et møte om kort tid, sier Laksforsmo.

Kaller inn til møte

Både aktører i reiselivsnæringen, LO, NHO og fylkeskommunene er invitert til møtet i Samferdselsdepartementet, som skal finne sted om noen uker.

Der skal de se på hvordan man i fellesskap kan arbeide for at vinterveiene blir tryggere.

Møtet i Samferdselsdepartementet har ikke direkte sammenheng med dødsulykken på E10 tidligere i uka, opplyser departementet.

– Dette er en dypt tragisk hendelse. Den blir nå etterforsket, og vi har ikke alle svar. Men vi er kjent med og forstår bekymringen som har vært over tid, særlig i Nord-Norge vinterstid, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård til NTB.

– Må være realistisk

NHO Reiseliv deltok på møtet med Statens vegvesen. Organisasjonen maner til treffsikre tiltak.

– Dette er utfordringer som leiebilbransjen ikke kan løse alene, og som krever samarbeid mellom næringen, veimyndigheter, politi og andre aktører, sier Ole Michael Bjørndal, fagdirektør innen næringspolitikk i NHO Reiseliv, til NTB.

Han mener det er nødvendig at flere samarbeider om tiltak for å øke trafikksikkerheten – men understreker at disse må være realistiske og gjennomførbare.

– Leiebilselskapene har verken kompetanse eller kapasitet til å drive kjøreopplæring for alle kunder. Internasjonalt godkjente førerkort gir rett til å kjøre i Norge, på lik linje som nordmenn har rett til å kjøre i utlandet, sier Bjørndal.

– Derfor blir det nå viktig både å kartlegge handlingsrommet og deretter gjennomføre treffsikre tiltak, legger han til.

Mangler god oversikt

Ifølge Laksforsmo understreket flere på dagens møte at det mangler oversikt over leiebilmarkedet.

– Det leies privat, via både små og store aktører, samt ulike delingsapper. Flere leier også bil i utlandet før de kommer hit, sier han.

Det trengs mer kunnskap for å finne målrettede og effektive tiltak, mener Statens vegvesen-direktøren.

– Jeg oppfatter at de største leiebilaktørene er positive til et samarbeid med flere aktører her, sier Laksforsmo.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS