Norges dyreste sykkelvei åpnet i Stavanger
Norge har fått sin første sykkelmotorvei mellom Stavanger og Sandnes. Til 2,1 milliarder kroner – 160.000 kroner per kvadratmeter.
– Her har vi valgt å bruke ganske store midler på et sykkelprosjekt. Det er ikke så vanlig, det er nokså unikt i norsk sammenheng, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) på telefon fra Stavanger, der han har vært med på åpningen av den nye sykkelstamveien.
Den nye ekspressveien for syklister går parallelt med motorveien mellom Stavanger og Sandnes, og er også innom nærings- og handelsområdet Forus, der tusenvis har arbeidsplassen sin.
Totalt er det bygget 13 kilometer med vei kun for syklister. Den siste delstrekningen ble åpnet tirsdag, mens den første åpnet allerede i 2020.
God standard
Staten har tatt regningen på 2,1 milliarder kroner.
– Det er valgt god standard, med god plass og trygge forhold for syklistene. Det blir en veldig effektiv reisevei. Vi har tro på at dette vil løfte sykkeltallene i regionen, sier Nygård til NTB.
– Hvorfor er det riktig å bruke milliarder av skattebetalernes penger på dette?
– Det jo ofte slik at vi bruker milliarder av skattebetalernes penger når vi investerer i samferdselsprosjekter. Og så er det sånn at vi har store samfunnsmål å nå her. Vi skal nå nullvekstmålet i regionen Stavanger-Sandnes og skal kunne tilby trygge forhold for hverdagssyklistene.
– Og så er det faktisk sånn at når fagfolk regner på denne typen prosjekter, så mener de at dette er noe av det mest lønnsomme i bypakken her i regionen. Det gir både stor nytte for syklistene selvfølgelig, men også folkehelsemessig, knyttet til at man kan sykle i stedet for å bruke bil eller andre fremkomstmidler.
– En milepæl
Med på åpningen var også ordførerne i Stavanger og Sandnes.
– Dette er en milepæl for sykkelen på Nord-Jæren. Vi har fått på plass det siste strekket langs sykkelveien som skal gjøre det mye mer effektivt å komme seg av gårde, sa Stavanger-ordfører Tormod W. Losnedal ifølge Stavanger Aftenblad.
Ifølge avisen har allerede opp mot 2000 syklister daglig brukt de delene av sykkelveien som var klare før snorklippingen.
Vegvesenet opplyser i en pressemelding at sykkelveien er dimensjonert for høy trafikk, og at den er tilpasset både pendlere og fritidssyklister.
– Vi har hatt som mål å bygge en sykkelvei med en enhetlig standard som gjør det trygt, raskt og attraktivt å sykle over lengre avstander. Tenk at du nå kan sykle trygt fra Sandnes til Stavanger på omtrent 30 minutter hele året, det er virkelig en gavepakke som mange misunner oss, sier prosjektleder Kari Smådal Turøy i Vegvesenet.

