Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
10:55:31

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:33 - NTB

MDG lanserer Oslofjorden-krav midt under budsjettforhandlingene

Mens forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett pågår for fullt, går MDG ut med krav om mer penger til rensing av Oslofjorden og stans i planlagte utslipp.

– Nå er vi nødt til å gjøre et krafttak for Oslofjorden. Den er den viktigste naturvernsaken i Norge fordi det er så utrolig mange mennesker som er avhengig av fjorden for å kunne leve godt her, sier partileder Arild Hermstad til NRK.

Pengekravet er på 500 millioner kroner, i hovedsak til kommuner som trenger bedre renseanlegg. Samtidig vil partiet bremse utbygging av sprengstoffabrikken på Hurumlandet og hindre deponering av masser fra Borg havn i sjøen.

– Hvis du skal la være å ødelegge natur, så kan du ikke godkjenne den type prosjekter. Du må bare si nei, sier Hermstad.

Arbeiderpartiets Tuva Moflag, som leder forhandlingene mellom Sp, Ap, Rødt, SV og MDG, sier alle de rødgrønne partiene er opptatt av Oslofjorden. Hun vil ikke kommentere de konkrete forslagene fra MDG, men sier alle forslag fra MDG blir tatt seriøst.

Frist for forhandlingene er fredag 5. juni ved midnatt.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS