Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
16:26:09

Nyhetsstudio

SisteMest lest
08:16 - NTB

Krigen i Midtøsten: NHO-bedriftene påvirkes negativt

84 prosent av medlemsbedriftene i NHO sier de påvirkes negativt av krigen i Midtøsten, ifølge NHOs nyeste medlemsundersøkelse.

Samtidig oppgir kun 8 prosent av bedriftene at de ikke påvirkes. 1780 NHO-bedrifter har svart i undersøkelsen, som ble gjennomført i perioden 24. til 30. mars

– Økte kostnader til drivstoff, frakt og energi er i ferd med å forskyve seg inn i verdikjeden i våre bedrifter, slik at de ikke får tak i det de trenger i produksjonen. Det vil ramme bedriftene våre, sier NHO-sjef Ole Erik Almlid til VG.

NHO-sjefen sier tilgangen på drivstoff over hele verden blir dårligere med Trumps tollregime og bombingen av Iran. Og prisene blir dermed presset opp.

– Det påvirker oss alle. Jeg tror vi må venne oss til det. Og jeg tror jeg vil gå så langt som å si at dette går ikke over, sier Almlid.

Rammer flere bransjer

60 prosent av bedriftene oppgir at de økte drivstoffkostnadene påvirker dem negativt.

Samtidig melder halvparten at fraktkostnadene har økt, i tillegg til 39 prosent som påvirkes av økte strøm- og energikostnader.

39 prosent av bedriftene melder om økte priser på øvrige innsatsvarer.

Ifølge undersøkelsen er det særlig transport, industri og byggebransjen som blir hardt rammet.

– Verden er mye mer usikker

NHO-bedrifter som er internasjonalt engasjert, rapporterer at konflikten påvirker investeringer utenfor Norges grenser.

En av seks oppgir at de har utsatt eller avbrutt internasjonale investeringer, og for åtte av ti bedrifter er USA blitt et mindre attraktivt marked.

– Helheten er at norsk næringsliv opplever at verden er mye mer usikker og mye mer uforutsigbar. I sum er vi i en tid hvor ingenting lenger kan tas for gitt, sier Almlid til VG.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS