Kontrollkomiteen kaller inn fire justisministre til høring om PST
Riksrevisjonen har kritisert Justis- og beredskapsdepartementet for mangelfull styring av PST. Tidligere og nåværende PST-ledere og statsråder må forklare seg.
Det er ifølge VG kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget som kaller inn til høring 6. mars.
– Jeg er glad for at komiteen har samlet seg om å invitere både tidligere og nåværende PST-ledere og statsråder til høring. Åpenhet og ansvarlighet er viktig for tilliten og for veien videre nå, sier stortingsrepresentant og komitémedlem Julie E. Stuestøl (MDG) i en epost til avisen. Hun er saksordfører for høringen.
Riksrevisjonen leverte sin rapport i fjor der den redegjorde for hvordan PST har brukt sine ressurser siden 2019. Justis- og beredskapsdepartementet fikk kraftig kritikk for ikke å ha fulgt opp PSTs utfordringer godt nok.
6. mars er justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) og hennes forgjengere Emilie Mehl (Sp), Monica Mæland (H) og Jøran Kallmyr (Frp) innkalt til høring, i tillegg til PST-sjef Beate Gangås og hennes forgjengere Hans Sverre Sjøvold og Benedicte Bjørnland.
– Det som er viktig nå, er å få klarhet i hvordan de ganske store utfordringene som Riksrevisjonen har pekt på, blir tatt tak i og fikset, sier Stuestøl.