Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
13:30:22

Nyhetsstudio

SisteMest lest
09:07 - NTB

Kongens garde bistår politiet med vakthold i Oslo

Forsvaret har innvilget Politidirektoratets forespørsel om hjelp til å holde vakt enkelte steder i hovedstaden i sommeren.

Bakgrunnen er at politiet, særlig i Oslo, har fått mer å gjøre på grunn av konflikten i Midtøsten og krigen i Ukraina.

– Vi har derfor sett det som nødvendig å be om bistand til vakthold utvalgte steder, slik at politiet ikke skal måtte nedprioritere viktige oppgaver innen forebygging og tilstedeværelse – spesielt i utsatte områder og blant ungdom, sier politidirektør Håkon Skulstad i en pressemelding som ble lagt ut på politiets nettsider fredag.

Pressevakt i Forsvaret Brage Wiik-Hansen bekrefter at Forsvaret har innvilget Politidirektoratets anmoding, skriver Forsvarets forum.

– Etter en helhetsvurdering har vi kommet frem til at hæren ved Hans Majestet Kongens Garde er et riktig valg, sier Wiik-Hansen og legger til:

– Hans Majestet Kongens Garde vil klare å løse sine daglige oppgaver og anmodningen påvirker ikke opprettholdningen av nødvendig beredskap.

Trusselen aldri vært større

Frp støtter at Forsvarets bistand til politiet og har fremmet forslaget tidligere i år.

– Regjeringen har styrt på en så dårlig måte at politiet ikke er i stand til å levere på samfunnsoppdraget sitt. Det er en ren fallitterklæring fra regjeringens side og en tydelig innrømmelse av at de ikke evner å ivareta sikkerheten, sier stortingsrepresentant Jon Engen-Helgheim (Frp).

Justispolitisk talsperson Mari Holm Lønseth (H) mener det burde vært satt inn tiltak tidligere. Resultatet er at det ikke er nok politifolk i gatene for å utføre helt vanlig politioppdrag.

– Antall politifolk i gatene har gått ned. Det hjelper lite å skryte av flere ansatte i politiet, når resultatet er at forsvaret må settes inn og legger til:

– Trusselen fra organisert kriminalitet har aldri vært større, og den sikkerhetspolitiske situasjonen krever mer av politiet. Men satsingen på politi og trygghet har uteblitt.

– Blitt flere under Ap

Justisminister Astri Aas-Hansen feier unna kritikken fra Frp og Høyre. Hun viser til at det ikke er første gang dette skjer.

– Dette er en operativ vurdering fra Politidirektoratet, som har bedt Forsvaret om å bistå politiet med vakthold og sikring i en avgrenset periode. Dette er ikke første gang politiet får bistand fra Forsvaret, sier hun til NTB.

– Det har aldri jobbet flere i politiet enn under Ap-regjeringen. Politiet og Oslo politidistrikt er styrket, men trusselbildet som følge av krigen i Midtøsten har endret situasjonen nå, legger hun til.

Hun sier dette øker behovet for vakthold og sikring av objekter, personer og arrangementer.

– Når dette kommer på toppen av at politiet står i en krevende situasjon med flere større arrangementer i inngangen til og gjennom sommeren, gir dette en ekstraordinær belastning på personell. Samtidig er Arbeiderparti-regjeringen opptatt av å ta ytterligere grep for å forhindre at det i for stor grad går ut over øvrige deler av politiets samfunnsoppdrag, sier justisministeren.

Hun viser også til at regjeringen har foreslått å bevilge ytterligere 145 millioner kroner til politiet i revidert budsjett.

Konsekvens av situasjonen i verden

Bistanden gjelder fra juni til midten av august. Personell fra Forsvaret skal sommeren gjennom stå vakt sammen med mannskaper fra Oslo-politiet ved blant annet den amerikanske ambassaden.

– Jeg vet at det er uvant å se soldater stå vakt utenfor bygninger i hovedstaden, men det er dessverre en konsekvens av situasjonen i verden som også påvirker Oslo, slik den gjør i mange andre vestlige hovedsteder, sier Skulstad.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Glava
Gamle vinduer kan bli en viktigere råvare for byggebransjen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS