Kina beklager at Start-avtalen fikk utløpe
Kina sier at utløpet av Ny Start-avtalen mellom USA og Russland er beklagelig, og ber USA gjenoppta dialogen med Russland om strategisk stabilitet.
Ny Start, den siste nedrustningsavtalen mellom USA og Russland, utløp onsdag etter et halvt århundre med begrensninger på de to stormaktenes strategiske atomvåpen.
Også Russland beklager at avtalen fikk utløpe og sier de er åpne for samtaler om sikkerhet, men vil motsette seg alle trusler.
Nato på sin side oppfordrer til tilbakeholdenhet og ansvar av hensyn til global sikkerhet. En Nato-talsmann sier at Russland og Kina er i ferd med å trappe opp sin kjernefysiske kapabilitet, og at Nato vil ta nødvendige skritt for å forsvare seg.
Ny Start-avtalen ble inngått i 2010. Den satte en øvre grense for atomstridshoder USA og Russland kunne ha.