Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossAttack-konferansen27. nov

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossAttack-konferansen27. nov
Abonner
23:35:01

Nyhetsstudio

SisteMest lest
14:44 - NTB

Iran bekrefter at de har tatt oljetanker

Iran bekrefter at de har beslaglagt en oljetanker utenfor kysten av Emiratene.

Ifølge Revolusjonsgarden er skipet brakt til havn i Makran, en kystby ved Persiabukta, på orde fra det iranske rettsvesenet.

Det er iverksatt en etterforskning for å avdekke eventuelle lovbrudd, ifølge Revolusjonsgarden, som også oppgir at beslaget blant annet er gjort for å beskytte nasjonale interesser.

Oljetankeren Talara som seiler under flagg fra Marshall-øyene og frakter 30.000 tonn petrokjemiske produkter, og det var på vei fra Emiratene til Singapore.

Fredag skiftet skipet plutselig kurs mot Iran. Driftsselskapet som har ansvar for oljetankeren, opplyste deretter at det hadde mistet kontakten med skipet.

Det er første gang Iran beslaglegger et skip ved Persiabukta siden april 2024. Politiske motiver har ofte ligget bak lignende hendelser tidligere. Det skjedde blant annet i 2021, da Teheran brukte beslaget av et sørkoreansk tankskip til å presse Sør-Korea til å frigi milliarder av dollar som Iran ble nektet tilgang til.

Lørdag ble det lest opp en uttalelse fra Revolusjonsgarden på iransk TV der det hevdes at fartøyet fraktet ulovlig last.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS