Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:03:45

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11:28 - NTB, Redaksjonen

Ingen kontroll av russisk skyggeflåte langs norskekysten

Skip fra den russiske skyggeflåten som seiler langs norskekysten, blir ikke kontrollert, ifølge fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap). Foto: Ole Berg-Rusten/NTB

I fjor ble det registrert 260 seilaser med sanksjonerte fartøy langs norskekysten. Ingen ble kontrollert.

Det går fram av et skriftlig svar fra fiskeriminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) til Stortinget.

Kystverket registrerte i fjor 260 seilaser langs norskekysten med sanksjonerte tankskip – både oljetankere, kjemikalie- og produkttankere og LNG-tankere. De 260 seilasene er foretatt av 130 unike fartøy, herunder 84 unike oljetankere.

På sanksjonslista

Alle skipene står på EUs sanksjonsliste, som Norge har sluttet seg til. Russland finansierer krigen i Ukraina blant annet gjennom salg av olje.

Men ingen av skipene ble kontrollert, opplyser Næss.

– Kystverket opplyser at i henhold til kontakt med operativt personell hos Forsvarets operative hovedkvarter og politiet, er det ikke registrert kontroll av noen av de 260 seilasene, skriver hun.

Imidlertid hadde ingen av de 260 seilasene anløp i norsk territorialfarvann, utover korte passasjer som en naturlig del av seilingsruten, heter det videre i svaret.

Saken er tidligere omtalt av Tidens Krav og NRK.

Mangler forsikring

Det viser seg også at svært mange av de russiske skipene ikke har gyldig forsikring.

I august i fjor ble det innført en ordning med frivillig innhenting av forsikringsinformasjon i form av et såkalt CLC-sertifikat fra utenlandsregistrerte oljetankere som seiler langs kysten av Vest- og Nord-Norge.

Fra da og ut året ble det sendt ut i alt 220 forespørsler om slik informasjon, 89 av dem til sanksjonerte tankskip. Elleve svarte ikke, og fra de 78 som svarte, ble bare ni sertifikater ansett som gyldige, opplyser Næss.

36 ble vurdert som ugyldige eller ulovlige, mens 33 sertifikater kunne ikke verifiseres.

(NTB)

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS