Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
14:46:45

Nyhetsstudio

SisteMest lest
03:53 - NTB

IEA-sjef: Krigen i Midtøsten truer verdensøkonomien

Energikrisen som følge av krigen i Midtøsten er en alvorlig trussel mot verdensøkonomien, sier sjefen for Det internasjonale energibyrået (IEA).

– Sånn ting er nå, så er det to oljekriser og en gasskrise i ett, sa Fatih Birol i en tale til National Press Club i Australias hovedstad Canberra onsdag.

– Verdensøkonomien står i dag overfor en stor, stor trussel, og jeg håper inderlig at denne saken blir løst så raskt som mulig, sa IEA-sjefen.

I talen sa han også at «ingen land vil være immune mot krisen dersom den fortsetter» i samme retning.

– Det kreves global innsats, understreket Birol.

Idet krigen gikk inn i sin fjerde uke, har Donald Trump og Iran truet hverandre med opptrapping, og den amerikanske presidenten har krevd at Iran åpner Hormuzstredet for skipstrafikk.

Rundt en femdel av verdens olje passerer gjennom det smale stredet som forbinder Persiabukta og Indiahavet, men på grunn av krigen er det svært få skip som får passere. Dette har ført til kraftig økning i oljeprisen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS