Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:41:33

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11:55 - NTB

Equinor har gransket hendelse der arbeidere ble utsatt for gass ved Mongstad

Equinor ble i fjor anmeldt av Havindustritilsynet for alvorlig brudd på krav til kjemikaliehåndtering på Mongstad. Nå har selskapet gransket hendelsen.

– Dette er en hendelse vi ser alvorlig på. Det skal være trygt å jobbe på anlegget vårt, og vi jobber hver dag for å sikre dette i planlegging, gjennomføring og oppfølging av arbeidsoperasjonene våre, sier Equinors Mongstad-direktør Bernt E. Tysseland i en pressemelding.

Bakgrunnen var en hendelse 29. oktober i fjor. To arbeidere ble eksponert for gass da de skulle åpne en 10-litersbøtte med nafta, et stoff som kommer opp sammen med oljen. Det fordamper lett, og gassen inneholder blant annet benzen, som er kreftfremkallende.

– Arbeidet var forventet å ta rundt 30 minutter, men pågikk i over fem timer. Re-evaluering av risiko ble ikke utført og medførte derfor en langvarig eksponering, skriver Equinor.

De har iverksatt flere tiltak for å unngå at noe lignende skjer igjen, blant annet å bytte ut nafta byttet ut med glykol, som ikke inneholder benzen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS