Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
20:13:37

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16:06 - NTB

Ebola-utbruddet fortsetter å vokse – WHO-sjefen bekymret

Minst 220 personer mistenkes å ha dødd av ebola i Kongo og Uganda de siste ukene. WHO-sjefen sier sykdommen sprer seg raskere enn helsevesen klarer å følge opp.

– Det tar for lang tid å oppdage ebola-tilfellene. Helsepersonell må derfor «løpe etter», og epidemien vil trolig bli verre før den blir bedre, sier generaldirektør Tedros Adhanom Ghebreyesus i Verdens helseorganisasjon (WHO).

Uttalelsen kom under et digitalt møte i Den afrikanske union (AU) mandag.

15. mai ble et ebolautbrudd bekreftet i Ituri-provinsen nordøst i Kongo. Det dreier seg om den sjeldne bundibugyo-varianten av ebola, som mangler godkjent vaksine og spesifikk behandling.

Natt til mandag var 101 ebola-dødsfall bekreftet av WHO.

WHO har erklært utbruddet som en internasjonal folkehelsekrise, med over 900 mistenkte ebola-tilfeller så langt.

Tedros opplyste under AU-møtet at han tirsdag reiser til Kongo sammen med en annen høytstående WHO-tjenestemann som jobber med helsekrisesituasjoner, Chikwe Ihekweazu, for å overse arbeidet.

– Det er vanskelig å stoppe det raskt utviklende utbruddet fordi Kongos Ituri- og Nord-Kivu-provinser er svært utrygge, sa WHO-sjefen.

Tedros la til at land som grenser til Kongo, har høy risiko for smitte og må handle raskt.

Tidligere mandag meldte nabolandet Uganda om to nye ebola-tilfeller. Det bringer landets totale antall bekreftede tilfeller til sju. I helgen meldte myndighetene i Kongo at minst 204 mennesker er registrert døde der så langt.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS