10:50 - NTB
Bloomberg: India leier russisk atomubåt
India skal leie en atomdrevet angrepsubåt av Russland, men får i henhold til leasingavtalen ikke bruke den i krigshandlinger, ifølge nyhetsbyrået Bloomberg.
Leieprisen er rundt to milliarder dollar, melder Bloomberg, som viser til kilder som har kjennskap til avtalen. Beløpet tilsvarer i overkant av 20 milliarder norske kroner.
Avtalen er blitt klar rett før president Vladimir Putins besøk i India torsdag. De to landene har forhandlet om leieavtalen i et tiår.
Ubåten blir større enn de to som den indiske flåten allerede har. Det nye fartøyet skal leveres i løpet av to år.
Leasingavtalen løper over ti år og skal gi India mulighet til å utdanne mannskapet og utforme en egen ubåtstrategi med tanke på produksjonen i India, melder Bloomberg.