Arbeidet er i gang.
Arbeidet er i gang. (Statens vegvesen)

NCC har startet arbeidet med bygging av ny liggekai på fergeleiet på Manheller i Sogn og Fjordane

Arbeidet skal stå ferdig 1. februar neste år.

I april signerte NCC kontrakt med Statens vegvesen om ombygging av fergekaier på sambandet Mannheller-Fodnes i Sogn. 

Kan ligge til lading

Fire tilbud kom inn, og NCC fikk jobben med en pris på 31,3 millioner kroner. 

Det er ved Mannheller at det meste av jobben skal gjøres. Her skal det blant annet bygges en 90 meter lang liggekai. I tillegg til denne kaia, skal det også legges til rette for lading av elektriske ferger på begge sider av sambandet.

Sambandet betjenes på dagtid av to ferger, men kun en på natten. Med en liggekai i Mannheller, kan ferge nummer to ligge til lading på natterstid. 

NCC har nå kommet i gang med fundamentering på land. Etter ferien starter arbeidet under vann. Her skal skråstilte stag støypes fra fjordbunnen og opp til landfundamentene. 

Fergesambandet Mannheller-Fodnes ligger på riksvei 5 Foto: Google Maps

Kan bli utfordrende

– For å gi plass til anleggsarbeidet har vi vært nødt til å gjøre en rekke endringer på fergekaia. Oppstilingsfil en er stengt av, og parkeringsplassene som før var nede ved fergelemmen er flytta opp i Amlatunnelen, forteller byggeleder Harald Stadheim i en pressemelding. 

Byggelederen rapporterer at mangelen på oppstillingsplasser til nå har gått greit, men at det kan bli utfordrende når sommertrafikken kommer for fullt. Videre forteller han at man vil ha kontinuerlig dialog med Fjord1 for å finne de beste løsningene. 

Det er også et krav i kontrakten at trafikken skal gå uhindret gjennom hele byggeperioden. 

LES OGSÅ: NCC signerte kontrakt for ombygging av fergekaier i Sogn og Fjordane

Forsiden akkurat nå