Sprengningsuhellet skjedde ved Longum park mellom Tvedestrand og Arendal
Sprengningsuhellet skjedde ved Longum park mellom Tvedestrand og Arendal (Foto: Nye Veier/webkamera)

Sprengningsarbeid på E18 stanset etter uhell fredag ettermiddag

Flere bygg ble skadet etter at område utenfor evakueringssonen ble truffet av steinsprut.

Uhellet skjedde i forbindelse med sprengning Nye Veiers utbygging av E18 mellom Tvedestrand og Arendal ved 18-tiden fredag ettermiddag. 

Det var Agderposten som først omtalte saken. 

Traff utenfor

Utbyggingsjef i Nye Veier Tordis Vandeskog, forteller til veier24 at uhellet skjedde i et område med en del kontor- og næringsbygg. Skadeomfanget dreier seg om noen yttervegger og et par vinduer. 

– Vi evakuerte alt av personell innenfor sonen, men desverre havnet noe av steinspruten utenfor. Heldigvis befant det seg ingen personer i området, forteller Vandeskog. 

Hun legger til at de ikke har hatt noen sprengningsuhell av dette kaliberet under utbyggingen. 

Stans i arbeidet

Det ble besluttet stans i alt sprengningsarbeid på prosjektet i etterkant av uhellet. Nye Veier gransker nå hendelsen sammen med AF-Gruppen som er entreprenør på prosjektet. De skal også involvere sprengstoffleverandøren i arbeidet. 

– Det blir ikke gjort mer sprengningsarbeid før vi er sikre på hva som har skjedd, forteller utbyggingsjefen.

Det er planlagt et avsluttende granskingsmøte tirsdag ettermiddag. 

LES OGSÅ: Arendal kommune med tilsynssak mot Nye Veier

LES OGSÅ: Nomeland Anlegg er konkurs - 55 tilsette må gå frå jobben

Forsiden akkurat nå